powrót

Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje strona internetowa?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To tak jak w przypadku samochodu - ceny są różne i zależą od wielu czynników, takich jak marka, typ samochodu, nadwozia, rodzaj silnika i wiele innych. Podobnie jest ze stroną internetową. 

Wyobraź sobie swoje biuro. Zapewne utrzymujesz w nim porządek, wszystko jest poukładane. Dysponujesz również wygodnym miejscem dla swoich kontrahentów. Chcesz bowiem prezentować się jak najlepiej. Tak samo jest ze stroną internetową. Z jedną różnicą - do Twojego biura przychodzi dziennie maksymalnie kilka osób, za to Twoją stronę odwiedza kilkadziesiąt a nawet kilkaset użytkowników w ciągu dnia. Warto zatem zainwestować w dobrą stronę internetową i pokazać się z jak najlepszej strony. A jaki jest koszt wykonania strony internetowej?

Ceny wykonania strony wahają się średnio od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Duża rozbieżność, prawda? I nie wynika ona wcale z różnych cenników firm projektujących strony - chociaż w pewnym sensie też. Jest ona przede wszystkim wynikiem rozmaitych czynników, mających wpływ na koszt strony www.

Prosta wizytówka czy zaawansowany serwis

Ceny będą różne w zależności od rodzaju strony, stopnia oraz ilości zawartych na niej funkcjonalności. Jeśli potrzebujesz prostej strony internetowej, wizytówki bez skomplikowanych efektów wizualnych, na której znajdą się tylko najważniejsze informacje dotyczące firmy oraz 3-5 zakładek, bez dodatkowych funkcjonalności - cena zaprojektowania takiej strony będzie wynosiła około 1200-2500 zł. 

Jeśli jednak chcesz na stronie zamieścić bardziej szczegółowe informacje dotyczące swojej firmy, oferty oraz większą liczbę zakładek, a ponadto chciałbyś, aby strona zawierała efekty wizualne, np. liczniki, animacje, paralaksę (efekt pływających elementów na stronie) oraz inne zaawansowane funkcjonalności, to koszt takiej strony będzie już wyższy, wyniesie około 3 000-4 500 zł.

Z CMS czy bez - i co to właściwie jest

CMS - czyli system zarządzania treścią, to tzw. "tył strony", który wykonuje się oddzielnie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia samodzielne aktualizowanie treści, galerii oraz innych elementów na stronie. Strona z systemem CMS jest już standardem, jednak nie każda firma tego potrzebuje. Jeśli strona ma być jedynie wizytówką, zawierającą najważniejsze i niezmienne informacje, bez potrzeby aktualizowania danych lub jeśli ta aktualizacja odbywa się jedynie raz lub dwa razy w roku  - może być przygotowana bez systemu CMS.

Jednak z reguły Klienci preferują możliwość samodzielnego zarządzania stroną. Nic w tym dziwnego - to wygodne rozwiązanie. Ile kosztuje strona www z CMS? Zaprojektowanie systemu CMS to dodatkowy koszt od 1000 zł w górę, w zależności od stopnia złożenia funkcjonalności strony internetowej.

Gotowy szablon vs. indywidualny projekt

No właśnie - co wybrać? Tu odpowiedź znowu zależy od wielu czynników. Strona wykonana na szablonie zakłada już narzucony układ graficzny, który można oczywiście modyfikować. Nie wszystkie zmiany są jednak możliwe. Strona zaprojektowana indywidualnie to pełna dowolność  - można zaprojektować ją w sposób niepowtarzalny. To jednak wymaga więcej czasu i tym samym jest droższe - zakłada dużo więcej pracy graficznej i programistycznej.

W zależności od rodzaju i funkcjonalności strony internetowej, w przypadku strony opartej na gotowym szablonie jej koszt wynosi od kilkuset do około 2500 zł. Jednak pojawia się tutaj pewien problem z późniejszą rozbudową czy modyfikacją strony - w przypadku gotowego szablonu nie będzie ona możliwa. To tak jak z budową lub remontem domu - nigdy nie wiadomo, ile niespodzianek możemy napotkać i co trzeba będzie koniecznie zmienić. W przypadku strony projektowanej od podstaw, średnie widełki cenowe wynoszą od 3000 zł wzwyż.

Czynniki dodatkowe

Dodatkowe czynniki, które wpływają na koszt strony internetowej, to czas jej wykonania - średnio wynosi on około miesiąca (20 – 30 dni roboczych). W przypadku krótszego terminu należy liczyć się ze wzrostem ceny. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę cenę domeny, hostingu, kupno lub wykonanie zdjęć na stronę internetową, tłumaczenie strony na inne języki czy cenę za napisanie tekstów do strony. 

Trzeba pamiętać, że strona internetowa to pierwsze wrażenie jakie zrobimy na naszym potencjalnym kliencie. Dlatego tak ważne jest to, jak będzie wyglądała i funkcjonowała. Decydując się na wykonanie strony internetowej musisz wziąć pod uwagę czynniki, o których pisaliśmy wyżej. I nie należy tu być zbyt ufnym jeżeli chodzi o wykonawców, którzy zaproponują przygotowanie strony bardzo tanio i szybko - zazwyczaj nie ma to nic wspólnego z profesjonalizmem i może przysporzyć Ci więcej problemów niż satysfakcji w późniejszym funkcjonowaniu. A sam chyba należysz do profesjonalistów? Warto zatem zainwestować w stabilną stronę, która będzie godnie prezentować Ciebie i Twoją firmę. 

Marysia